Ciekawa praca – projektowanie terenów zielonych

projektowanie ogrodów

Osoby, które lubią zieleń i dobrze znają się na przyrodzie, mogą zając się zawodowo projektowaniem terenów zielonych. Rzecz jasna, w pracy tej jednak poza znajomością różnych gatunków roślin, kwiatów, opieki nad nimi, ich pór kwitnienia oraz owocowania, należy też odznaczać się dobrym smakiem, wyobraźnią, także wyobraźnią przestrzenną. Warto też ukończyć odpowiednią szkoła, aby móc się zajmować tym zawodem.

projektowanie ogrodówWiększość osób pragnących projektować ogrody, parki i skwery, kończy odpowiednie ku temu studia, a przynajmniej technikum ogrodnicze. Rzadziej zdarzają się projektanci zieleni samoucy. Rzecz jasna, projektowanie terenów zielonych może okazać się bardzo ciekawe i twórcze.
W pracy tej nie sposób się nudzić. Nigdy bowiem nie wykonuje się dwa razy tego samego. Każdy ogród, park, skwer jest bowiem nieco inny. Na każdym można nieco inaczej rozmieścić drzewa, krzewy, klomby kwiatów, alejki czy placyki zabaw. Można też zasadzić nieco odmienną roślinność. Oczywiście, projektując tereny zielone, trzeba też brać pod uwagę ukształtowanie terenu, wielkość i kształt obszaru, który ma zostać pokryty zielenią, wreszcie gatunek gleby oraz to, jakie drzewa i krzewy już znajdują się na miejscu.
Czasami projektant ma w pełni swobodę, czasami zaś zostaje ograniczony różnego rodzaju wymaganiami zleceniodawcy. Czasami zleceniodawca chce widzieć na sowim obszarze określony typ roślinności, czasami zaś wskazuje pewne ograniczenia środków finansowych. Projektant musi to wszystko wziąć pod uwagę, kiedy zabiera się za tworzenie nowego ogrodu, parku, skweru.

Zleceniodawcami w takiej pracy często są osoby prywatne, ale znacznie częściej duże firmy deweloperskie, które projektują tereny zielone na nowych osiedlach czy też miasta, które zlecają urządzenie parków i skwerów oraz placyków zabaw. Dzięki takiej rozmaitości zleceń projektant ogrodu nie może się nudzić w swojej pracy, wręcz przeciwnie, wciąż widzi w niej coś nowego i interesującego. Dlatego też wielu młodych ludzi szuka zajęcia właśnie w tym zawodzie.

Artykuł powstał ze współpracy z http://www.astrini-design.pl

Dodaj komentarz