Budownictwo modułowe – wady i zalety.

Kontenery modułowe są z powodzeniem coraz częściej stosowane do wielu zadań budowlanych. Produkcja kontenerów jest bardzo tania i odbywa się na masową skalę, więc nic dziwnego, że ludzkość potrafi je wykorzystywać do innych celów niż tylko transport.

Budownictwo modułowe niemal jak wszystko ma swoje wady i zalety. Których jednak jest więcej?

kontenerMożemy je już dzisiaj wykorzystać w budownictwie, lub normalnie do życia. W budownictwie możemy wyróżnić kontenery stróżówki, przytulne kontenery mieszkalne, kontenery handlowe oraz kontenery sanitarne. Każda technologia ma swoje wady i zalety. Sprawdźmy zatem jakie są korzyści a jakie problemy związane z budownictwem modułowych. Spośród wszystkich rodzajów kontenerów najczęściej wykorzystuje się te do celów mieszkalnych. Ich zaletami są niewątpliwie cena. Jest to zdecydowanie najtańsza droga do posiadania własnego domu ze wszystkich możliwych na rynku możliwości. Co więcej, taki dom możemy umieścić na dowolnym podłożu, a później nawet przenosić do w inne miejsca. Możemy też pozwolić sobie na duże pole manewru w aranżacji wnętrza kontenerów jak i ustawienia modułów. Możemy je nawet umieszczać na dachach zwykłych budynków o ile ich powierzchnia nośna na to pozwala. Same kontenery możemy dowolnie ustawić. Możemy je umieszczać jeden na drugim, wszystkie obok siebie lub piętrowo. Poszczególne moduły możemy dowolnie zaprojektować, ściany kontenerów możemy nawet oszklić, aby nie przypominały kwadratowych kanciastych bloków. Kontenery możemy także zaokrąglić. Kolejną zaletą budownictwa modułowego jest to, że domy budowane powstają w kilka dni. Nie czeka nas zatem kilka lat budowy, przestoje, tysiące złotych wydawane na ekipy budowlane oraz nie będziemy musieli się obawiać, że ktoś nam ukradnie materiału z placu budowy. Wszystkie elementy przyjeżdżają do nas gotowe, a nawet urządzone w środku, więc pozostaje je tylko i wyłącznie połączyć. Koszty są niskie jednakże musimy pamiętać, że musimy mieć do dyspozycji pełną ilość środków finansowych, gdyż tutaj nie możemy rozłożyć sobie budowy etapami.

Musimy też zadbać o dużo wolnego miejsca na posesji, gdyż do budowy będą potrzebne samochody ciężarowe i dźwig. Największym problemem jest jednak to, że takie domy, które nie są przytwierdzone do ziemi fundamentami, nie są traktowane przez prawo jako pełnoprawne domy, lecz jako budynki tymczasowe.