Apteczka w zakładzie

Zakłady pracy są miejscami, gdzie nietrudno o wypadek. Znajduje się w nim sporo pracowników, maszyn i urządzeń, które mogą być niebezpieczne dla nieprzeszkolonego pracownika. Obowiązkowym wyposażeniem jest apteczka i gaśnica.

Jak wyglądają zakładowe apteczki?

apteczki zakładoweIstnieje wiele rodzajów zakładów pracy, w których panują odmienne warunki. W biurze najczęściej dochodzi do złamań kończyn, ewentualnie do poparzeń w wyniku oblania się gorącą kawą. W zakładzie masarskim wypadki będą bardziej poważne, bo pracownicy mają kontakt z ostrymi narzędziami, którymi łatwo się zranić. W obu firmach musi się znaleźć apteczka, ale może mieć nieco zmodyfikowane wyposażenie. Apteczki zakładowe powinny być dostosowane do panujących warunków w firmie, gdyż ze względu na specyfikę działalności dochodzi w nich do odmiennych wypadków. W sklepach medycznych możemy kupić całe apteczki, albo tylko wkłady do nich. W niektórych firmach panuje duże zapylenie, konieczne jest zadbanie o dostęp do specjalnego płynu do płukania oczu, który nie jest dostępny w standardowych apteczkach. Metalowa apteczka jest najlepszą do zakładu pracy, bo posiada szczelne zamknięcie i można ją powiesić na ścianie. Wnętrze jest dobrze zabezpieczone przed kurzem i zanieczyszczeniami. Alternatywą są apteczki w formie dużych skrzynek, które też posiadają ratownicy medyczni. Najlepiej do firmy kupić apteczkę spełniającą normy din, które obowiązują w całej Unii Europejskiej. Ich cena jest nieco wyższa niż apteczki bez żadnych wymogów.

Większość osób potrafi wykorzystać apteczkę w chwili ewentualnego wypadku, choć nie każdy wie jak użyć ustnika, czy jak zawiązać chustę trójkątną. Dla ułatwienia w każdej apteczka znajduje się instrukcja obsługi, więc nawet laik sobie poradzi z pierwszą pomocą.